PJW AREA 8

Click here to edit subtitle

FIVE TIME CHAMPIONS

Jim Akerly - Harborcreek  1976-77-78-79-80
Craig Costello - St. Peters  1976-77-78-79-80

FOUR TIME CHAMPIONS

Kevin Darkus - St. George  1974-75-76-77

Carter Starocci - Erie Area  2010-12-14-15


THREE TIME CHAMPIONS

Chuck Mathews - Girard  1971-72-73

Don Johnson - St. Lukes   1976-77-79

Shawn Williams - Warren  1981-82-83

Bradd Weber - General McLane  1980-81-84

Chris Lutton - Corry  1985-86-87

Shane McChesney - Corry 1988-90-92

Paniro Johnson - Erie Area 2012-2014-2016

TWO TIME CHAMPIONS

Brian Burns - Townville  1970-72

Mark Brabender - Strong Vincent  1971-72

RJ Costello - St. Peters  1973-75

Archie Simmer - Iroquois  1974-76

John Easter - Fort LeBoeuf  1975-77

Greg Ciotti - St. George  1979-80

Buddy Palotas - St. George  1979-80

Andy Horn - Youngsville  1976-81

Terry Hasberry - B.T. Washington  1979-81

Jon Wentz - Team Erie  2000-01

Jerry Graziano - Warren  1980-81

Tony Mazola - Girard  1983-84

Rob Weis - St. George  1983-84

Gary Zurn - Blessed Sacrement  1983-84

Lenny LoCastro - St. George  1981-84

Rob Coleman - St. George  1983-85

Tony Robie - St. Andrews  1985-87

Jeff Catrabone - Harborcreek  1985-88

Brian Komisarski - Wattsburg  1987-91

Kory Hiner - Team Erie  1996-01

Joe McCullough - Team Erie  2002-03

Matt Mongera - Corry  2004-05

Tyler Parsons - Team Erie  2004-06

Ian Malesiewski - McDowell  2011-13

Kawaun DeBoe - Erie City 2014-2015


ONE TIME CHAMPIONS

Roger Slocum - Warren 1967

Curt Clark - Union City 1967

Bob Harwick Olean NY 1968

Larry Timmer - Iroquois 1968

Dan Carnahan - Fort LeBoeuf 1969

Paul Bakey - Youngsville 1970

Greg Smith - General McLane 1971

Phil Frndak - General McLane 1971

Mike Smith - General McLane 1971

Tomm Carr - Tech 1972

Tom Young - Fort LeBoeuf 1972

Jeff Schibetta - St. Peters 1973

Bob Muth Jr. - Maplewood 1974

Ron Galla - St. Peters 1975

Joe Sanson - Maplewood 1975

Chris Borgia - St. Lukes 1975

Dan Corbin - Fairview 1976

Jim Goodill - St. Lukes 1977

Chris Keim - St. Lukes 1977

Gary Nivens - MYAA 1977

Troy Prather - Harborcreek 1978

Phil Nystron - Eisenhower 1978

Greg Leehan - General McLane 1978

Jeff Payne - Fort LeBoeuf 1978

Jay Williams - Fort LeBoeuf 1978

Mike Kosteniuk - General McLane 1979

Chris Blakeslee - North East 1979

Joe Finney - Maplewood 1979

Brian Swanson - Warren 1980

Mike Caro - General McLane 1980

Bob Harrington - Corry 1980

Shane Tirpak - St. George 1981

Dan Czerwinski - St. Lukes 1981

Charlie Buckshaw - Corry 1981

Bob Lee - Blessed Sacrement 1982

Kevin Pastewka - St. Lukes 1982

Mark Macek - St. George 1983

Al Zejavac - Blessed Sacrement 1983

Greg Kuzma - Fort LeBoeuf 1983

Roy Hayes - Corry 1985

Dan Chase - Fort LeBoeuf 1985

Melvin Crosby - B.T. Washington 1985

Tom Haupt - St. Peters 1986

Derek DilPorto - St. George 1987

Mike Maurer - St. Lukes 1987

Matt Burlingame - Eisenhower 1987

Shannon Nuhfer - Maplewood 1988

Brad Orlando - Blessed Sacrement 1988

Dorlan Hager - St. James 1988

Jason Orso - Fairview 1988

Chuckie Bizzaro - St. George 1989

Ben Corbin - Fairview 1989

Jason Burch - Corry 1990

Alex Molina - Team Erie 1991

Gabriel Higley - Union City 1992

John McNett - Warren 1992

Corry Upperman - Corry 1992

Dion Pullium - Team Erie 1993

Andrew Gourley - Eisenhower 1993

Chad DeForce - General McLane 1993

Jeff Rick - Harborcreek 1993

Manual Wayne - Team Erie 1994

Jesse Baldensperger - Warren 1995

R. J. Paterniti - Team Erie 1996

Dan Shield - Fort LeBoeuf 1997

Hadley Harrison - Edinboro 2000

Hudson Harrison - Edinboro 2000

Jordan Cooke - Youngsville 2002

Shawn Stancliff - St. George 2003

Steve Waite - Fort LeBoeuf 2003

Nicholas Milano - Team Erie 2004

Steve Spearman - Team Erie 2006

Dylan Simmer - Iroquois 2006

Joe Hibbler - Wattsburg 2007

Jacob Johnson - Eisenhower 2008

D.J. Fehlman - Warren 2010

Magnus Lloyd - General McLane 2015

Dorian Crosby - Erie City 2015

Julian Gorring - Erie City 2015

Jacob VanDee - Union City 2018




Girls Division CHAMPIONS

Joelle Scott - Northwestern 2018